Регистрация Войти
Вход на сайт

Правове свавілля на полях Харківщини: у гонитві за чужим врожаєм

23 октября 2018 14:47
Правове свавілля на полях Харківщини: у гонитві за чужим врожаємНе секрет, що в Україні одним з найефективніших бізнесів є земельне рейдерство. Адже з 603,5 тисяч квадратних кілометрів української території сільськогосподарська земля складає майже 2\3. На продаж цієї землі досі встановлений мораторій, тож більшість великих фермерів орендують тисячі гектарів у селян, які отримали свій пай. Але важка праця фермерів знаходиться під постійною загрозою зі сторони злочинних рейдерських угрупувань, які як правило діють під потужним «дахом» різноманітних ділків.

е є винятком і Харківщина, де останнім часом розгорілась справжня битва за врожай між добрими господарями, фермерами сільгосппідприємств «Фермер-Агро» та «Щедрі лани Слобожанщини» та рейдерами, які для захоплення чужого врожаю за іронією долі маскуються під ТОВ з символічною назвою «Добрий господар».

Тим більше, що використавши усі варіанти «віджиму» врожаю - від «завозу на землю» замовних «тітушок» до відвертих наклепів на керівників «Фермер-Агро», в «Доброму господарі» пішли ще далі – й вирішили використати у своїх цілях корупційні зв’язки в судах Харківської області та Мінюсті, користуючись при цьому підтримкою одіозних політиків, таких, наприклад, як Михайло Добкін.

Передісторія цього конфлікту мало чим відрізняється від сотень й тисяч аналогічних по всій країні. Спочатку аферисти збирають у довірливих селян земельні паї, щоб значно капіталізувати майже збанкрутіле підприємство, потім знаходять «доброго» інвестора, який все це оплачує, потім роблять декілька перепродаж всього і всім, і в якості фінального акорду просто кидають – у прямому й переносному сенсі - і селян, і інвестора. Саме так і працювали колишні директори та власники «Доброго господаря». Про це написано багато, й декілька посилань на ці повідомлення можна глянути тут . Тільки скажете, а яке відношення до цього мають «Фермер – Агро» та «Щедрі Лани Слобожанщини»? Жодного, окрім того факту, що саме цим підприємствам врешті-решт довірили свою землю для обробки селяни, яким увірвався терпець терпіти наругу від «Доброго господаря».

Хронологічно це виглядало так. У квітні 2017 року ТОВ «Сільськогосподарське підприємство Добрий Господар», яке також здійснювало діяльність на території Картамиської сільської ради, за угодою із орендодавцями, власниками паїв, розриває договірні відносини щодо більш ніж 1200 га земель на території Первомайського району Харківської області. Після того, як право оренди землі за ТОВ «СП Добрий господар» було припинено, ТОВ «Фермер-Агро» уклало з орендодавцями – власниками землі договори оренди землі, які зареєстровані відповідно до вимог чинного законодавства на площу 1050 га (більшість договорів була укладена у вересні-жовтні 2017 року). Аналогічно зробили й «Лани…». Вже навесні 2018 року саме фермери з цих підприємств здійснили комплекс сільськогосподарських робіт та провели посів сільськогосподарських культур: ячменю, гороху, соняшнику, що було відображено у відповідній статистичній та бухгалтерській звітності підприємств.

Очікуючи на новий врожай, фермери своєчасно та належним чином виконували свої господарські та договірні зобов’язання, у тому числі перед громадянами – власниками землі, своєчасно декларували та сплачували всі податки та збори, пов’язані із землекористуванням та веденням с/г діяльності.

Більше того – фермери навіть провели посів озимої пшениці під врожай 2019 року!
Правове свавілля на полях Харківщини: у гонитві за чужим врожаєм


Проте ніхто не очікував, що за тим, як підростає врожай, активно спостерігає і новий директор «Доброго господаря» - такий собі адвокат Анна Камінська (дивна сумісність як для правозахисника, чи не так?). І ось у адвоката виник нормальний такий план – а навіщо здійснювати сільгоспроботи, якщо врожай можна зібрати просто у кабінетах своїх знайомих – суддів та юристів, використовуючи сфальсифіковані документи та вказуючи недостовірну інформацію. Сказано – зроблено.

Незабаром виявилося, що якраз перед збором врожаю, а саме 14 вересня 2018 року скасовується реєстрація договорів оренди між селянами та «Фермер – Агро» та «Щедрі Лани Слобожанщини». Зауважте, яка витончена махінація – не визнаються недійсними договори оренди, не пояснюється чого ж це більше року «Добрий господар» ані землю не обробляв, ані хотів дізнатися, що ж там коється начебто на його землі. А просто за декілька днів до початку збору врожаю робить так, щоб фактично земля начебто повернулася у користування до колишнього орендаря – «Доброго господаря». Який не сіяв, не працював, власником землі не був і бути не міг, бо це власність селян, але отримав чудову можливість зібрати чужий врожай вартістю у багато мільйонів доларів. Схема, як кажуть, не дуже складна, але за її реалізацію комусь треба було занести пухленький конверт з американською валютою. А інакше й бути не могло, бо скарга на рішення Державного реєстратора була подана з порушенням усіх можливих строків, і, як не дивно, Мін’юст цю скаргу задовольнив! До речі, так само порушивши усі строки розгляду!

То справа ж не лише в строках розгляду скарги, але у самій її суті. Ось лише деякі з нюансів, які повністю проігнорував Мінюст:

1. З жовтня 2017 року ТОВ «СП Добрий господар» перебувало в судових процесах щодо цих реєстраційних дій з десятком позовів;

2. При наявності ухвали Харківського районного суду Харківської області у справі № 635/6733/17 заборони усім державним реєстраторам проведення будь-яких реєстраційних дій, пов´язаних з державною реєстрацією прав та скасування будь-яких реєстраційних дій у Державному реєстрі прав щодо ділянок ТОВ «Фермер-Агро» – Мін’юст проігнорував рішення суду!

3. Директор ТОВ «СП Добрий господар» Камінська Анна Анатоліївна особисто 29 березня 2018 року, для найбільш ефективного та зручного використання земельних ділянок, з метою недопущення порушення сівозміни, які склалися на підприємствах підписала з ТОВ «Фермер – Агро» договір обміну орендованими земельними ділянками, що об’єктивно вказувало на відсутність претензій на березень 2018 року права оренди і тим більше на врожай ТОВ «Фермер-Агро»;

4. Мін’юст проігнорував доводи ТОВ «Фермер-Агро» щодо того, що директор ТОВ «СП Добрий господар» діяв в рамках закону при розірванні договорів оренди з пайовиками у квітні 2017 року і що договори оренди з цими ж пайовиками ТОВ «Фермер-Агро» укладало уже аж осінню 2017 року, а засівали весною 2018 року.

5. Мін’юст вийшов за межі строку розгляду скарги, і прийняв рішення поза їх межами, після відкликання скарги ТОВ «СП Добрий господар» по додатковій скарзі від засновника, який не є суб’єктом подачі скарги!

У «Фермар-Агро» та «Ланах...» не стали сидіти, склавши руки, а подали позов до Харківського окружного адміністративного суду з вимогою скасувати наказ Міністерства юстиції України № 2965/5 від 14 вересня 2018 року. Та тільки судові спори зараз справа марудна та неспішна, бо перше засідання в ХОАС відбулося лише 18 жовтня 2018 року, а до цього часу подій сталося стільки, що вистачить на цілий трилер. Тут тобі й замовна справа СБУ проти очільників фермерських господарств, і дніпропетровські тітушки, які приїхали збирати врожай за відкат у 30% від вартості усього того, що зберуть, і загроза життю помічника адвоката прямо в приміщенні суду, й ще багато чого іншого. Бо «Доброму господарю» вже відступати нікуди – не сьогодні-завтра його оголосять банкрутом, й тоді взагалі ні про які махінації мови йти не буде, а зараз ще можна вигідно продати чужий врожай.

До речі, реакція обурених селян, які дійсно хотіли співпрацювати з нормальними фермерами, а не рейдерами, була миттєвою – були організовані пікети, почалися звернення до правоохоронних органів тощо. В результаті активно запрацював Антирейдерський штаб при Харківській ОДА, який звичайно побачив ознаки рейдерського захоплення і на засіданні ввід 25 вересня 2018 року порекомендував потерпілим фермерам звернутися до суду з питання поновлення своїх порушених права.

Тож саме з метою недопущення порушення законних прав селян та задля збереження врожаю та посівів ТОВ «ФЕРМЕР-АГРО» та ТОВ «ЩЕДРІ ЛАНИ СЛОБОЖАНЩИНИ» звернулися до Господарського суду Харківської області з заявою про забезпечення позову, яка й була задоволена ухвалою від 12 жовтня 2018 року.

Суддю, який виніс це рішення відразу визнали ледь не головним земельним рейдером області, а проти нього в ЗМІ розпочалася брудна інформаційна кампанія. Хоча рішення його абсолютно обгрунтоване з точки зору закону, і власне усього лише вирішує питання про забезпечення позову, а не вирішення спору по суті, бо фермери просили суд наступне: накласти арешт на посіви (незібраний врожай) сільськогосподарських культур, розташовані на земельних ділянках на території Картамиської сільської ради Первомайського району Харківської області загальною площею 1.049,96 га, з яких 174 га - врожай соняшнику 2018 року, 861 га посіви озимої пшениці під врожай 2019 року та передати його на зберігання ТОВ "Фермер-Агро" з правом вилучення (збирання) дозрілого врожаю соняшника за допомогою власної або залученої спеціалізованої техніки для подальшого переміщення до обраного зберігачем місця зберігання. Водночас заборонялося ТОВ "Сільськогосподарське підприємство Добрий господар" та (або) ТОВ "СГП Добрий господар" проводити будь-які сільськогосподарські роботи на земельних ділянках розташованих на території Картамиської сільської ради Первомайського району Харківської області у тому числі зі збирання врожаю сільськогосподарських культур загальною площею 1.049,96 га, з яких: соняшнику врожаю 2018 року площею 174 га, озимої пшениці врожаю 2019 року (з урахуванням періоду ротації) площею 861 га; заборонити ТОВ "Сільськогосподарське підприємство Добрий господар» проводити будь-які сільськогосподарські роботи, у тому числі зі збирання врожаю соняшнику 2018 року, на земельних ділянках розташованих на території Картамиської сільської ради Первомайського району Харківської області загальною площею 226 га.
Правове свавілля на полях Харківщини: у гонитві за чужим врожаєм


Проте в цей самий день, користуючись своїми зв´язками з Головою Господарського суду Харківської області Усатим В.С., директор Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство Добрий Господар» Камінська Анна продовжила свою судову війну. В результаті адвокат-директорка спочатку протиправно перешкоджала представникам ТОВ «Фермер-Агро» отримати законну ухвалу суду, а потім навіть почала лаятись, застосовувати погрози, протиправно позбавляючи людей можливості вільно пересуватися. З цього приводу є відповідне відео, яке, сподіваємось, свого часу ще буде досліджувати Дисциплінарно-кваліфікаційна комісія адвокатури того регіону, де практикує такий «бойовий» адвокат.

Тим не менш, вранці 13 жовтня 2018 року з метою протиправно заволодіти врожаєм соняшнику, який належить ТОВ «ФЕРМЕР-АГРО» та ТОВ «ЩЕДРІ ЛАНИ СЛОБОЖАНЩИНИ» Камінська А.А. прибула на поле в селі Картамиш Первомайського району Харківської області, у супроводі 8 автомобілів з дніпропетровськими номерами, у яких знаходилися «тітушки». Тітушки почали поводити себе агресивно, виникла реальна загроза знищення техніки, якою мали збирати врожай ТОВ «Фермер-Агро». Врешті-решт, на захист фермерів вийшли селяни, приїхала поліція.

Але й тут Камінській вдалося перехитрити усіх – вона робить повідомлення про злочин, що буцім-то невідома особа викрадає її врожай, а техніка, яка приїхала збирати цей врожай – це взагалі «комбайни з ДНР»!
Правове свавілля на полях Харківщини: у гонитві за чужим врожаєм


І як не дивно, поліція й СБУ реально починають перевіряти цю маразматичну заяву про комбайни з ДНР. Хоча правоохоронцям показувались усі документи на комбайни та машини, навіть вказувався продавець, у якого ця техніка купувалась. Тим не менш комбайни було арештовано на певний час, а врожай ніхто так і не почав збирати.

Проте збір врожаю був призупинений тільки для фермерів, а от рейдери продовжували «засівати» у владних коридорах. За наявною в ЗМІ інформацією на початок жовтня керівник ТОВ «СП Добрий господар» надала до ДВС матеріали, які начебто підтверджують факт їхньої роботи на цих ділянках. Матеріали ці стовідсотково підроблені, оскільки ТОВ «СП Добрий господар» має такі борги, що в нього навіть відсутні кошти для оренди техніки, щоб зібрати врожай. Та й взагалі, на все майно цього підприємства ДВС накладено арешти. От тільки водночас саме в ДВС надали ТОВ «СП Добрий господар» право на збирання і зберігання врожаю, до якого ті не мають жодного відношення.

Врешті-решт, дуже дивною є й поведінка СБУ у цій усій справі: вони забрали в поліції справу в першу добу після відкриття провадження, хоча вона їм не підслідна; провадять надактивної слідчі дії, оглядають комбайни і тракторні бригади, опитують селян. Який інтерес спецслужби - тут не до кінця зрозуміло...

Тож вчергове спостерігаємо бездіяльність і вибірковість державних інституцій, юстиції та правоохоронців, їхню неспроможність захистити добросовісний бізнес та права громадян обирати собі господаря на їхніх ділянках.

Адвокат Наход Андрій, ГО "Бізнес Варта":

- Проблема, яка виникла навколо власності та прав оренди ТОВ "Фермер Агро" не поодинока в масштабах країни. Це одна із стандартних схем роботи рейдерів. Через дуже сумнівний наказ Мінюсту, якому і суд і правоохоронці мають дати належну оцінку у ТОВ Фермер Агро відбирають землю. Пайовики проти, бо хочуть працювати із ТОВ Фермер Агро. Далі замовники скасування оренди ТОВ ФА, ТОВ СП Добрий господар,через виконавче провадження по своїх багатомільйонних боргах арештовує врожай який вирощувало ТОВ ФА. При цьому в ВДВС Харківщини всі добре розуміють, хто власник врожаю і хто його має зібрати! Але відчувається тиск.
Правове свавілля на полях Харківщини: у гонитві за чужим врожаєм

Далі в рамках позову ТОВ ФА про визнання власності на свій врожай, отримує ухвалу якою фактично заборонено рейдерам збирати врожай і надається право зібрати і зберігати свій врожай до рішення суду по суті. Отримавши ухвалу ТОВ ФА поїхало її реалізовувати в добровільному порядку повідомивши всіх зацікавлених. На що мали право. Але тут швиденько появились правоохоронці, яких викликали представники ТОВ СП Добрий господар, які на поле заявились із спортсменами з Дніпра. Поліція відкрила провадження, а техніку вилучили. Вважаємо неправомірно. Далі відбувається суд за клопотанням прокуратури, яким відмовлено у задоволенні необґрунтованого клопотання прокуратури, і техніку мали негайно повернути! Разом із тим за заявою ТОВ ФА було відкрито виконавче провадження за ухвалою про дозвіл ТОВ ФА на обмолот свого врожаю. У нас наявні всі документи для роботи, а прокурор не може чи не хоче вернути техніку, яку суд зобов’язав негайно повернути. Далі стандартні дії зловмисників: погрози та фізичне блокування роботи техніки. Але на сьогодні ситуація вирівнялась - після втручання поліції. ТОВ ФА працює на своєму врожаї, комбайни повернули. Чого ще чекати, покаже час, але правоохоронці мають надати належну оцінку діям організаторів і виконавців безчинств, які кояться навколо ТОВ Фермер Агро.

Окремо дякуємо ГО "Бізнес варта" за юридичну та медійну підтримку у нашій боротьбі за свої права і майно. Хоча вона ще не закінчена та спільно і публічно ми це подолаємо.

Здаватись не маємо наміру!

Матеріал підготував Іван Правдін


Источник: vectornews.net
Рейтинг статьи:
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо зайти на сайт под своим именем.
Оставить комментарий
Ваше имя: *
Ваш e-mail: *
Текст комментария:
Полужирный Наклонный текст Подчёркнутый текст Зачёркнутый текст | Выравнивание по левому краю По центру Выравнивание по правому краю | Вставка смайликов Выбор цвета | Скрытый текст Вставка цитаты Преобразовать выбранный текст из транслитерации в кириллицу Вставка спойлера
Код: Включите эту картинку для отображения кода безопасности
обновить, если не виден код
Введите код: